اخذ تاییدیه آتش نشانی

تائیدیه آتش نشانی، گواهی سازمان آتش نشانی هر شهر مبنی بر طراحی، اجرا و نگهداری صحیح سیستم ­های ایمنی طبق دستورالعمل آتش نشانی است که برای پایان کار ساختمان (اخذ سند شهرداری) و یا تمدید مجوز واحد صنفی مربوط به هر کسب و کار مورد نیاز است.

سیستم­ های ایمنی در این تعریف شامل سیستم­ های اعلام حریق، سیستم ­های اطفا حریق، سیستم ­های مدیریت و کنترل دود پارکینگ ­ها، سیستم ­های فشارمثبت، امور ابنیه و معماری و سیستم ­های جانبی می ­باشد.
شرکت ایمن صنعت در زمینه اخذ تائیدیه آتش نشانی و ایمنی خدمات زیر را به مشتریان خود ارائه می­دهد:

  • اخذ تائیدیه ساختمان جهت تغییر کاربری از مسکونی به اداری
  • اخذ تائیدیه انواع واحدهای خدمات درمانی و مراکز پزشکی جهت تمدید مجوز
  • اخذ تائیدیه انواع واحدهای تجاری (صرافی و…) جهت تمدید مجوز
  • اخذ تائیدیه واحدهای تجاری (اماکنی)
  • اخذ تائیدیه واحدهای اداری (جزء از کل)
  • اخذ تائیدیه ساختمان­ های اداری-تجاری و تفریحی
  • اخذ تائیدیه انواع سوله­ و کارخانجات صنعتی و انباری
  • اخذ تائیدیه انواع پروژه­ های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، آموزشی، درمانی و تفریحی
  • اخذ تائیدیه مجتمع­ های چند کاربری، شهرک ­های مسکونی، شهرک ­های صنعتی و… .

فرآیند بازدید عدم خلاف ایمنی و آتش نشانی برای پروژه های دارای دستورالعمل آتش نشانی و یا پروژه­ های بدون دستورالعمل در تصویر زیر نمایش داده شده است. دقت کنید که در تمامی این مراحل سازمان آتش نشانی به عنوان مقام قانونی حق دارد تا براساس شرایط پروژه دستورالعمل صادره را تغییر دهد و یا تمدید کند. شرایط خاص پروژه بنا به نظر و تصمیم کارشناسان و مدیران سازمان آتش نشانی بررسی می ­گردد.

تائیدیه آتش نشانی

اشتباه نکنید!!! بعضی از مالکین به اشتباه فکر می­ کنند اگر ساختمانی که دستورالعمل آتش نشانی ندارد، با شرکت ­های مشاور آتش نشانی قرارداد مشاوره و یا اجرا امضا کند سازمان آتش نشانی پروژه مذکور را ملزم به اخذ تائیدیه آتش نشانی می­کند درحالیکه اینطور نیست.

سازمان آتش نشانی شهر تهران درصورتی یک ساختمان را از لحاظ ایمنی بررسی می­ کند که از شهرداری مناطق، درخواست صدور دستورالعمل برای پروژه ارسال گردد. درحالیکه قرارداد مشاوره جهت نظارت مشاور آتش نشانی بر سیستم­ های ایمنی پروژه است و نه اخذ تائیدیه آتش نشانی. پیشنهاد ما به کارفرمایان عزیز که دستورالعمل آتش نشانی ندارند این است که برای اجرای سیستم ­های ایمنی (مورد درخواست ناظران برق، مکانیک و معماری) حتما با یک شرکت مشاور آتش نشانی صحبت و مشورت کرده و تمامی امور ساختمان جهت ایمن سازی و محافظت از حریق با صلاحدید مشاور آتش نشانی انجام شود.